• Название:

    св. Максимилиан Кольбе (конспект 4. польский язык)

  • Размер: 2.64 Мб
  • Формат: PDF
  • или

    1

    KONSPEKT KATECHEZY
    Szkoła Podstawowa, klasy I-III
    Temat: Komu dziś potrzebny Rycerz? – Rok Kolbiański.
    Cele dydaktyczne
    Uczeń powinien:
    - wiedzieć, kim był św. Maksymilian Kolbe;
    - wiedzieć, czym jest Rycerstwo Niepokalanej;
    - rozumieć, co to znaczy być rycerzem Niepokalanej;
    - rozumieć, dlaczego życie o. Maksymiliana może być dla ans przykładem;
    - umieć, wyjaśnić dlaczego rok 2011 obchodzony jest w Polsce jako Rok Kolbiański;
    - umieć, wymienić sposoby naśladowania o. Maksymiliana.
    Środki dydaktyczne: wydrukowane i wycięte herby (po jednym dla każdego ucznia), rzutnik multimedialny
    i prezentacja na CD lub pomoce zawarte w załącznikach.
    Metody pracy: wybór swojego symbolu, objaśnienie go; pogadanka; prezentacja multimedialna;
    praca z tekstem; tworzenie obrazu współczesnego rycerza; burza mózgów.
    Formy pracy: praca w grupach.
    Przebieg lekcji
    Treść katechezy

    Czynności katechety
    i katechizowanych

    W p r o w a d z e n i e

    Od chwili Pierwszej Komunii świętej
    każdy z nas jest (będzie – dla dzieci
    przed Pierwszą Komunią świętą)) w
    sposób szczególny powołany do bycia
    strażnikiem przyjaźni z Chrystusem i
    jak każdy szanujący się rycerz powinien strzec tak wielkiego skarbu. Na
    dzisiejszej lekcji zastanowimy się, jak
    to zrobić.

    d o

    Środki dydaktyczne Czas w minutach
    i metody
    (orientacyjnie)
    t e m a t u

    Katecheta rozpoczyna lekcję załącznik 1 – jest
    od wyczytania listy obecno- to zarazem podział
    ści, jednocześnie wyczytanego klasy na grupy,
    ucznia pasuje na rycerza Jezusa w których później
    Chrystusa, przypinając jeden z będą uczniowie
    czterech herbów rycerskich.
    pracować.
    Katecheta rozpoczyna rozmowę
    Rozmowa
    z uczniami na temat przypiękierowana
    tych herbów, wyjaśniając ich
    symbolikę. Katecheta podsumowuje.

    7

    2

    R o z w i n i ę c i e

    W dawnych czasach król mianując
    rycerzy nadawał im herby szlacheckie.
    Zawsze mógł liczyć na to, że jego rycerz go obroni, że będzie mu poddany, posłuszny, że będzie go szanował
    i dla niego pracował. Nadanie herbu
    szlacheckiego było często uznaniem
    zasług danego rycerza – to był wielki
    zaszczyt. Każdy rycerz posiadał również swoją wybrankę – damę swego
    serca, którą uwielbiał i której służył,
    starał się robić dla niej prezenty, aby
    sprawić jej radość.
    My dziś, na co dzień nie spotykamy
    rycerzy w zbrojach, ani takich, którzy
    jeżdżą na koniach i walczą dla swojego króla. Jednak istnieje stowarzyszenie, które nazywa się Rycerstwo
    Niepokalanej. Skoro nosi taką nazwę,
    to jak myślicie, kto jest królem tych
    Rycerzy?
    – Jezus Chrystus.
    Kto jest „damą serca”?
    – Matka Boża Niepokalana.
    Skoro ludzie zgromadzeni w tym stowarzyszeniu nazywają się rycerzami,
    to znaczy, że z kimś i o coś walczą. Jak
    myślicie z kim i o co?

    t e m a t u

    Katecheta podczas omawiania załącznik 2 lub
    tematu wspiera się planszami prezentacja slajd 2
    lub prezentacją multimedialną. pokaz, rozmowa
    Komentuje i zadaje dzieciom
    kierowana
    pytania.

    Pogadanka.
    Rycerstwo to grupa ludzi, którzy na co Katecheta podsucmowuje.
    dzień pracując, ucząc się, wykonując
    swoje obowiązki, robią wszystko dla
    Chrystusa, oddając swe trudy Niepokalanej, by razem z Nią zdobyć cały
    świat dla Pana Jezusa. Pierwszy z rycerzy Niepokalanej, o. Maksymilian
    Kolbe wymyślił dla Rycerstwa taką
    odezwę: ZDOBYĆ CAŁY ŚWIAT
    DLA CHRYSTUSA PRZEZ NIEPOKALANĄ.

    załącznik 3 lub
    slajd 3

    załącznik 4 lub
    slajd 4
    załącznik 5 lub
    slajd 5

    załącznik 6 lub
    slajd 6

    załącznik 7 lub
    slajd 7

    20

    3

    O. Maksymilian tak bardzo ukochał
    damę swego serca – Maryję, że chciał
    oddać Jej cały świat. Chciał by wszyscy
    ludzie ukochali Ją tak bardzo jak on, a
    przez Nią Jej Syna. Niełatwe zadanie
    postawił przed sobą o. Kolbe, bo jak
    można zdobyć cały świat? Dowiemy
    się jak robił to o. Maksymilian.

    I grupa (modlitwa):
    Gdy Maryi oddać chcesz świat cały,
    módl się, rycerzu, dla Jej chwały.
    II grupa (ofiara):
    Wyrzeczeń moc składaj w ofierze,
    gdyś Matki Bożej jest rycerzem.
    III grupa (apostolstwo):
    Każdy rycerz co tu kryć,
    musi apostołem być.
    IV grupa (Cudowny Medalik):
    Cudowny Medalik twym orężem,
    więc zło co dzień nim zwyciężaj.

    Dzieci rozsiadają się w grupy
    według przypiętych herbów i
    otrzymują od katechety teksty.
    Dzieci odpowiadają na pytania
    na podstawie tekstów, a następnie prezentują wyniki prac
    w grupie, a każdy tekst podsumowuje katecheta wieszając
    planszę z rymowanką.

    załącznik 8

    załącznik 9 lub
    slajdy od 8 do 11

    Warto w krótkim podsumowaniu zwrócić uwagę dzieci, że
    mogą z łatwością naśladować
    małego Mundka (późniejszego
    o. Maksymiliana) w swojej codzienności.

    P o d s u m o w a n i e

    i

    u z u p e ł n i e n i e

    Katecheta przedstawia uczniom
    formy działalności Rycerstwa, a
    tym samym sposoby naśladowania św. Maksymiliana dziś w różnych wspólnotach w Polsce, podsumowując jednocześnie to, co do
    tej pory zostało wypracowane.

    Rycerz Niepokalanej modląc się
    wspomaga bliźnich okazując swoją
    szlachetność. Troszczy się o bliźnich
    składając swoje modlitwy w „Rycer- Katecheta wyjaśnia ideę „Banskim Banku Niepokalanej”.
    ku Niepokalanej”.

    t e m a t u

    Pokaz

    Prezentacja lub
    załączniki

    slajd 12 lub
    załącznik 10

    15

    4

    Czyniąc ofiary, wyrzeczenia, ćwiczy
    się w czynieniu dobra, umacnia się,
    staje się mężny i odważny.
    Opowiadając o tym, jak dobry jest
    jego Król – Jezus Chrystus, i wspaniała dama jego serca – Niepokalana,
    czyni to z wielką dumą i honorem, ale
    również pamięta w każdym momencie
    swego życia, kogo reprezentuje, a więc
    jego zachowanie musi być godne.
    Rycerz „uzbrojony” w takie cechy,
    potrzebuje jeszcze broni. Jest to szczególna broń, która trafiając przeciwnika nie zabija go, a czyni przyjacielem
    – jest to Cudowny Medalik. Wszyscy
    rycerze noszą Cudowny Medalik i codziennie odmawiają modlitwę, która
    przypomina im, komu służą:
    O Maryjo bez grzechu poczęta, módl
    się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy, i za wszystkimi, którzy się do
    Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za
    nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i
    poleconymi Tobie.
    Oprócz obowiązków rycerze również
    wspólnie się bawią, spotykają na zjazdach, dzieląc się swoimi doświadczeniami i radując się z każdego nawróconego grzesznika.
    Rok 2011 został ogłoszony przez
    Senat Rzeczypospolitej Rokiem Kolbiańskim, bo w tym roku 14 sierpnia
    wspominać będziemy 70. rocznicę
    śmierci o. Maksymiliana, który oddał
    swoje życie za drugiego człowieka.

    Katecheta ukazuje działalność
    grup rycerskich.

    slajd 13 lub
    załącznik 11

    Katecheta ukazuje działalność
    grup rycerskich.

    slajd 14 lub
    załącznik 12

    Katecheta ukazuje Cudowny
    Medalik.

    slajd 15 lub
    załącznik 13

    Katecheta umieszcza na tablicy
    planszę z treścią modlitwy.

    załącznik 14 lub
    slajd 16

    Katecheta ukazuje działalność
    grup rycerskich

    slajdy od 17 do 20
    lub załącznik 15

    Zakończeniem lekcji powinno
    być zaproszenie do wspólnoty
    Rycerstwa Niepokalanej, która
    działa lub zacznie swą działalność przy parafii. Należy po
    uprzednim ustaleniu z ks. Prob.
    podać dzieciom datę, godzinę
    i miejsce spotkania.
    Modlitwą na zakończenie może
    być Akt strzelisty: O Maryjo
    bez grzechu...

    załącznik 1

    załącznik 2

    załącznik 3

    załącznik 4

    załącznik 5

    załącznik 6

    ZDOBYĆ CAŁY
    ŚWIAT DLA
    CHRYSTUSA PRZEZ
    NIEPOKALANĄ
    załącznik 7

    załącznik 8.1

    Modlitwa
    „Mundek był niezwykle ruchliwym, czujnym i twórczym
    chłopcem. Wszędzie go było pełno”.
    Pewnego dnia zapragnął założyć hodowlę kurczaka. Wziął bez
    pozwolenia mamy jajko z lodówki. Kiedy mama dowiedziała
    się o wyczynie syna, surowo go skarciła, zwłaszcza że na jego
    koncie uzbierało się już trochę przewinień i wyszeptała:
    „Oj Mundziu, nie wiem, co z ciebie będzie...”
    Mundek, widząc łzy w oczach mamy, wolałby po tysiąckroć
    dostać klapsa.
    „Wybiegł z domu... Gdzież szukać pociechy? Chyba tylko tam, gdzie zawsze odczuwał pokój, u Niebieskiej Mamusi w kościółku parafialnym. Przycisnąwszy dłonie do serca, powierzył Najświętszej Pannie swą troskę. „Mamusiu moja Święta, co ze mnie będzie? Mama
    przeze mnie płacze... Niechże ja się zdołam poprawić, pomóż mi być posłusznym...”
    Wiemy, że wówczas pokazała się Mundkowi Matka Boża z dwiema koronami: białą – oznaczającą przyszłą chwałę, i czerwoną – oznaczającą przyszłe męczeństwo.

    Pytania:
    1. Co robił Mundek, kiedy nabroił w domu?
    2. Jak zwracał się do Matki Bożej?
    3. Kto pokazał się Mundkowi w kościele parafialnym i co ze sobą przyniósł?

    • W tekście zawarte są fragmenty zaczerpnięte z książki:
    Claude R. Foster „Rycerz Maryi”.

    załącznik 8.2

    Ofiara
    „Po modlitwie najważniejszym środkiem jest pokuta...
    Wszystkie cierpienia, przykrości i trudy, jakie nas codziennie
    spotykają, są nam dane bezpośrednio od Boga.
    A następnie praca, ta zwyczajna, szara, codzienna praca”.
    „Umartwienie to potęga”.
    „...Pan Bóg dopuszcza na nas różne krzyżyki...”
    „Najlepsze są umartwienia płynące z obowiązków
    codziennych... Każdy z nas ma swoich przełożonych:
    może się ćwiczyć w posłuszeństwie.”

    Pytania:
    1. Co, zaraz po modlitwie, jest najważniejsze?
    2. Wymieńcie trzy sytuacje, w których się umartwiamy lub które są dla nas krzyżykiem?
    3. W posłuszeństwie wobec kogo powinniśmy się ćwiczyć?

    • Teksty zostały zaczerpnięte z książki: o. J. Domański,
    „Co dzień ze świętym Maksymilianem”.

    załącznik 8.3

    Apostolstwo
    „Każdy niech uważa swoje otoczenie, krewnych, znajomych, towarzyszy pracy, miejsce pobytu, za teren swoich
    misji, by ich pozyskać Niepokalanej...”
    „Modlitwą, dobrym przykładem i dobrocią, wielką słodyczą i dobrocią, jako odblaskiem dobroci Niepokalanej,
    walczyć trzeba”.
    „Najważniejszy – dobry przykład”.

    O. Maksymilian założył działającą do dzisiaj drukarnię, w której – oprócz „Rycerza Niepokalanej” – wydawane były i są inne czasopisma oraz książki religijne. Jego pragnieniem było
    stworzenie radia i telewizji Niepokalanów, co dokonało się w XX w.

    Pytania:
    1. Gdzie powinniśmy apostołować, czyli głosić Pana Jezusa?
    2. Jak, poprzez jakie działania możemy stać się apostołami?
    3. Jakimi środkami apostołował o. Maksymilian?

    • Teksty zostały zaczerpnięte z książki: o. J. Domański,
    „Co dzień ze świętym Maksymilianem”.

    załącznik 8.4

    Cudowny Medalik
    „Jej medalik rozdawać, gdzie tylko się da: i dzieciom, by zawsze go
    na szyi nosiły, i starszym, i młodzieży zwłaszcza, by pod Jej opieką
    miała dość sił do odparcia tylu pokus i zasadzek czyhających na
    nią w naszych czasach”.
    „Znakiem zewnętrznym całkowitego oddania się Niepokalanej
    jest Cudowny Medalik... Nosimy, bo Niepokalana kazała i obiecała
    opiekę swą tym, co go noszą”.
    „Medalik ten otrzymał nazwę cudownego, bo rzeczywiście bardzo wiele nawróceń on działa, bardzo wiele różnych łask Niepokalana bezustannie raczy zsyłać tym, co go ze czcią na
    sobie noszą”.

    Pytania:
    1. Dlaczego ten medalik nazwany został cudownym?
    2. Dlaczego nosi się Cudowny Medalik?
    3. Kto ma nosić Cudowny Medalik?

    • Teksty zostały zaczerpnięte z książki: o. J. Domański,
    „Co dzień ze świętym Maksymilianem”.

    Gdy Maryi oddać
    chcesz świat cały,
    Módl się, rycerzu,
    dla Jej chwały.
    załącznik 9.1

    Wyrzeczeń moc
    składaj w ofierze
    Gdyś Matki Bożej
    rycerzem.
    załącznik 9.2

    Każdy rycerz,
    co tu kryć,
    musi apostołem
    być.
    załącznik 9.3

    Cudowny Medalik
    twym orężem,
    więc zło co dzień
    nim zwyciężaj.
    załącznik 9.4

    załącznik 10

    załącznik 11

    załącznik 12

    załącznik 13

    O Maryjo bez grzechu poczęta,
    módl się za nami, którzy się do
    Ciebie uciekamy, i za
    wszystkimi, którzy się do
    Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza
    za nieprzyjaciółmi Kościoła
    świętego i poleconymi Tobie.
    załącznik 14

    załącznik 15